Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Úvod » Služby, tipy, rady, články... » Oleje » Značení automobilových olejů

Služby, tipy, rady, články... / Značení automobilových olejů

Co znamenají čísla a znaky které označují automobilové oleje?

Olejový film musí mít určitou tloušťku, ale ne přílíš velkou a ne příliš malou. Je důležité, aby v zimě byla vrstva oleje dostatečně tenká, aby bylo možné nastartovat motor. Ale když je motor teplý, olejový film musí být dostatečně silný, aby olej správně mazal. To je místo, kde přicházejí  do hry čísla.


Žádné z čísel neodpovídá skutečné "hmotnosti", i když to je termín, který většina lidí používá, když odkazují na motorový olej. Viskozita (průtokový odpor) se testuje tak, že se umožní malému množství oleje proudit skrz otvor. Čím rychleji olej teče, tím nižší je počet hodnocení.


První číslo hodnotí viskozitu oleje při teplotě 0 stupňů F (cca -38°C), napodobuje se tím chladné zimní počasí, což je důvod, proč je označení "W" (winter)  přidáno na konci prvního čísla. Druhé reprezentuje tu samou zkoušku ve 210 F (cca 100° C), resp. při normální provozní teplotě plně zahřátého motoru.

Označení před W může být 5, 10, 15 nebo 20, nižší čísla znamenají, že olejový film je tenčí při nízkých teplotách, které se vyskytují v zimním období. Druhé číslo, které reprezentuje normální provozní teplotu motoru), může být 20, 30, 40 nebo 50. Oblasti s teplým podnebím obvykle vyžadují olej na horním konci tohoto rozmezí a jsou určeny pro extrémní teplo.